Je vaše heslo bezpečné?

Denne používame na prístup k firemným aj súkromným účtom mnoho hesiel. A hoci vieme, že každý účet by mal mať svoje vlastné heslo, v realite často ohrozujeme svoju digitálnu bezpečnosť opakovaným používaním tých istých hesiel. 

Pritom stačí používať program, ktorý tento problém vyrieši za vás: nielen, že si heslá zapamätá, ale navyše vám aj pomôže vytvoriť naozaj silné heslo. 

Programy na správu hesiel 

Metódy zapisovania hesiel na papiere, do e-mailov alebo nešifrovaných súborov by mali ostať v minulosti. Tieto postupy nechávajú vaše účty vystavené riziku. Namiesto toho si ich môžete bezpečne uložiť na jednom mieste použitím voľne dostupných programov, ako napríklad NordPass, Bitwarden, Enpass Password Manager alebo KeePass, ktorý si môžete stiahnuť na tomto linku. 

KeePass vám navyše umožní heslá prehľadne usporiadať do rôznych zložiek a môžete si k nim uložiť aj sprievodné informácie, ako napríklad login name, URL odkaz na webstránku alebo textový popis. Okrem toho vyhodnotí aj samotnú silu hesla a vie vám vygenerovať aj nové, silnejšie heslo.

Rozhranie programu KeePass

Ak plánujete použiť niektoré z hesiel v databáze KeePass, stačí označiť riadok pre predmetnú aplikáciu a stlačiť Ctrl+C, čím sa heslo prekopíruje do schránky. Stlačenie Ctrl+B prekopíruje do schránky používateľské meno. Dvojklikom na text v stĺpci URL môžete otvoriť v okne prehliadača priamo URL adresu aplikácie. 

Aby ste v prípade poruchy počítača neprišli o všetky heslá, celú databázu si môžete vyexportovať a zálohovať napríklad na USB kľúč.

Patrí vaše heslo medzi ohrozené? 

Pri útokoch používajú útočníci dve hlavné taktiky. Prvá je slovníkový útok, kedy postupne skúšajú heslá používateľov z uniknutých databáz a jazykových slovníkov. Ako prvé vyskúšajú najpoužívanejšie heslá používateľov. Druhou taktikou je vytváranie hesiel z postupnosti znakov metódou tzv. hrubej sily. Napríklad heslá s 2 znakmi budú skúšané aa, ab, ac, ad.

Najlepšou obranou je použitie dostatočne dlhého a komplexného hesla. Preto sa pri jeho vymýšľaní riaďte tromi základnými pravidlami: 

Silné a zapamätateľné heslo by malo byť:

  • dostatočne dlhé (minimálne 12 znakov)
  • dostatočne zložité (kombinácia písmen, číslic a špeciálnych znakov) 
  • anonymizované (nepoužívať svoje meno, dátum narodenia ani mesto bydliska)

Najpoužívanejšie uniknuté heslá

Bezpečnostná spoločnosť NordPass zverejnila štatistiku najpoužívanejších hesiel, ktoré unikli z viac ako 50 krajín. Dokazuje, že ľudia najčastejšie používajú ako heslo svoje krstné meno. Na Slovensku medzi nimi nájdeme aj značky automobilov, zvieratá a športové kluby. 

Prvé 4 najbežnejšie heslá slovenských používateľov sú však rovnaké ako na celom svete, a to 123456, 123456789, 12345 a qwerty.

Celú štatistiku si môžete pozrieť na tomto linku.